درباره نشریه

درباره نشریه

نشریه «پژوهش‌های تاریخی ایران و اسلام»، دوفصلنامه‌ای علمی–پژوهشی در حوزه‌های تاریخ ایران، تاریخ اسلام، و پژوهش‌های تاریخی است. نخستین شماره این مجله در 1385 منتشر شد و در زمستان سال 1391 از سوی کمیسیون بررسی نشریات علمی کشور موفق به اخذ درجه علمی-پژوهشی شد. نشریه «پژوهش‌های تاریخی ایران و اسلام» که قبلاً با عنوان پژوهش‌های تاریخی منتشر می‌شد، مجله‌ای علمی است که به صورت دوفصلنامه منتشر می‌شود و برگرفته از تحقیقات دانشگاهی و متکی بر دانش تاریخی بنا شده است و بر اساس نامه شماره 212133/18/3 مورخ  07 / 11 / 1391 از کمیسیون نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از شماره دهم به دریافت درجه علمی- پژوهشی نایل گردیده است.

    نشریه «پژوهش‌های تاریخی ایران و اسلام» با هدف نشر تحقیقات  علمی دانشگاهی در حوزۀ تاریخ ایران و اسلام  مبادرت به انتشار مقاله‌های پژوهشی  اعم از مقالات مستخرج از طرح‌های پژوهشی و رساله های دکتری و مقالات استادان و دانش‌آموختگان تاریخ می‌نماید. مقاله‌های دریافتی پس از تأیید اولیه هیئت تحریریه و پس از طی فرایند داوری تخصصی و بازنگری به چاپ خواهند رسید. در حال حاضر این نشریه علمی–پژوهشی تحت سردبیری سرکار خانم دکتر فاطمه جان‌احمدی؛ مدیر مسئولی دکتر مهدی صلاح؛ و مدیر داخلی دکتر کورش صالحی منتشر می‌شود. امید آنکه این نشریه علمی همچنان با دسترس‌پذیری گزارش‌های علمی، شیوه و زندگی جامعه را بهبود بخشد.

 

ویژگی‌های برجسته مجله

 - کلیه نویسندگان نسخه‌ای از گواهی و نامه پذیرش مقاله را دریافت می‌کنند.

 - کلیه مقاله‌های پذیرفته شده در قالب پی.دی.اف. قابل مشاهده، بارگیری و چاپ هستند.

- نویسنده ظرف 2-3 ماه از ارسال مقاله، اعلان پذیرش یا رد آن را دریافت می‌کند.

 - مجله پشتوانه سازمانی و آرشیو کامل مقاله‌‌ها را دارد.

 - مجله از شمار خوانندگان خیلی خوبی برخوردار است و جزو مجله‌های طراز اول حوزه خود است.

 - مجله از ضریب استنادی و ضریب تأثیر بالایی برخوردار است.

 - مجله در پایگاه‌های اطلاعاتی ملی و بین‌المللی نمایه‌سازی می‌شود.

 - مجله داوری تخصصی و همترازخوانی به صورت دو سر کور و گمنام می‌شود.

 - مقاله‌های پذیرفته شده خیلی زود به صورت دسترسی آزاد منتشر می‌شوند.

 - هیئت تحریریه معروف دارد.

 - به نامه‌های نویسندگان ظرف 48 ساعت پاسخ داده می‌شود. 

 

اطلاعات کتابشناختی مجله

عنوان فارسی مجله

پژوهش‌های تاریخی ایران و اسلام

عنوان انگلیسی مجله

Journal of Historical Researches of Iran and Islam

عنوان تحت‌اللفظی مجله

Pizhūhish/hā-yi tārīkhī-i Īrān va Islām

شاپا چاپی (ISSN)

 شاپا چــاپـــی: 23452099

 شاپا الکترونیکی: 27172953

حوزه موضوعی مجله

 تاریخ ایران.

 تاریخ اسلام.

 پژوهش‌های تاریخی.

زبان

فارسی (به همراه چکیده انگلیسی و منابع برای هر مقاله)

سال شروع انتشار

1385، سال 1، شماره 1 - 

فاصله انتشار

دوفصلنامه

سردبیر

دکتر فاطمه جان‌احمدی

مدیر مسئول

دکتر مهدی صلاح

مدیر داخلی

دکتر کورش صالحی

محل انتشار

ایران، زاهدان

ناشر و صاحب امتیاز

دانشگاه سیستان و بلوچستان

وضعیت انتشار

فعال

نوع داوری

دو سو ناشناس (گمنام و محرمانه برای نویسنده و داور)

میانگین بازه زمانی بررسی اولیه مقالات دریافتی

حداقل 10 روز

مدت زمان داوری و چاپ

 24 هفته؛ حداقل دو داور

درصد پذیرش مقالات

بیست درصد

شیوه استناددهی

شیوه‌نامه استنادی  APA

شماره رده‌بندی کنگره (LC)

‏‫۴پ/‏‫DSR۱‍ ‍

شماره رده‌بندی دیویی (DDC)

 005 / 955

سرعنوان‌های موضوعی

اسلام -- تاریخ -- نشریات ادواری.

‏ایران -- تاریخ -- نشریات ادواری.

پ‍ژوه‍ش‌ه‍ای‌ ت‍اری‍خ‍ی‌.

آدرس وبگاه

https://jhr.usb.ac.ir

نوع ماده

پیایند (ادواری)

نوع دسترسی

دسترسی آزاد، عمومی

سیاست دسترسی آزاد

  نشریه تعریف دواج در خصوص نشریه دسترسی آزاد را می‌پذیرد.

نوع مجوز انتشار

  مجوز کرییتیو کامنز (CC-BY-NC)

بیانیه دسترسی آزاد

دانشگاه سیستان و بلوچستان به عنوان ناشر مجله «پژوهش‌های تاریخی ایران و اسلام»، بیانیه دسترسی آزاد بوداپست را به طور کامل می‌پذیرد و از آن پیروی می‌کند. این مجله، یک نشریه ادواری کاملاً دسترسی آزاد است. به این معنا که تمامی مقاله‌ها پس از پذیرش (به صورت زودآیند) و پس از چاپ (به صورت دسترسی آزاد و رایگان) بلافاصله از طریق اینترنت در دسترس همه کاربران قرار می‌گیرد. استفاده، توزیع و به‌اشتراک‌گذاری مقاله در هر رسانه، شبکه و وبگاهی مجاز است، مشروط بر اینکه به نویسنده و مجله به درستی استناد و ارجاع داده شود. مزایای دسترسی آزاد برای نویسندگان عبارتند از:

- حفظ حق‌مؤلف توسط نویسندگان مقاله؛

- دسترسی رایگان و آزاد برای کلیه خوانندگان و کاربران در سراسر جهان؛

- افزایش دسترس‌پذیری، رؤیت‌پذیری، مشاهده‌پذیری و خوانایی مقاله‌ها؛

- افزایش استناد به مقاله‌ها؛

- فقدان محدودیت مکانی برای دسترسی؛ و

- انتشار سریع و به‌موقع.

سیاست مقابله با سرقت ادبی

متن فارسی مقالات ارسالی به نشریه «پژوهش‌های تاریخی ایران و اسلام» با استفاده از نرم‌افزارهای همانندجو ایرانداک (https://tik.irandoc.ac.ir) و سمیم‌نور (www.samimnoor.ir) و چکیده انگلیسی مقالات به وسیله نرم‌افزار تشخیص سرقت ادبی iThenticate (www.ithenticate.com) و Grammarly (www.grammarly.com) چک می‌شوند. در صورت تشخیص سرقت ادبی در متن فارسی یا چکیده انگلیسی، بلافاصله دفتر مجله مقاله دریافتی را رد کرده و نام نویسندگان را برای مدت پنج سال در لیست سیاه قرار می‌دهد. بنابراین، به همه نویسندگان پیشنهاد می‌شود که قبل از ارسال مقاله خود، متن کامل آن را با استفاده از نرم‌افزارهای تشخیص سرقت ادبی چک کنند.

   سرقت علمی شامل اقتباس از افکار و الفاظ نویسندگان دیگر، تناظر یک به یک در بیان اندیشه‌ها و شباهت‌های ساختاری در نوشتار یا انتساب ایده‌ها و کلمات دیگران به خود بدون ارجاع مناسب است. در مواردی که مطالب با جمله‌بندی نویسنده دیگری آورده می‌شود، لازم است مطلب نقل شده داخل گیومه آورده شود و شماره صفحه مشخص شود.

   دفتر مجله مقالات دریافتی را که مرتکب سرقت ادبی یا خودسرقت ادبی شده باشند، به محض اطلاع فوراً رد می‌کند. در طول روند پذیرش مقاله، هرگاه مشخص شود که مقاله‌ای قوانین سرقت ادبی، حق‌مؤلف یا اخلاق نشر را رعایت نکرده است، رد می‌شود (قبل از پذیرش برای انتشار) و در صورت انتشار به دلیل سرقت ادبی «سلب اعتبار» می‌شود.

سیاست سلب اعتبار

اعتبار مقاله زمانی ممکن است سلب شود که یافته‌های آن به دلیل سوء‌رفتار پژوهشی یا اشتباه علمی دیگر قابل اعتماد تلقی نشود، آثار منتشر شده قبلی را سرقت ادبی کرده باشد، یا مشخص شود که دستورالعمل‌های اخلاق نشر را نقض کرده است. هنگامی که اصالت و یکپارچگی کار منتشر شده به دلیل اشتباهات در انجام، تجزیه و تحلیل و یا گزارش تحقیق به طور قابل ملاحظه‌ای تضعیف یا خدشه‌دار شده باشد، ممکن است یک مقاله سلب اعتبار شود. نقض اصول اخلاقی در انتشار یا تحقیق نیز ممکن است منجر به سلب اعتبار مطالعه شود. مقاله اصلی به عنوان «سلب اعتبار» علامت‌گذاری می‌شود، اما یک نسخه پی‌دی‌اف آن در دسترس خوانندگان باقی می‌ماند، و بیانیه سلب اعتبار به صورت دو طرفه به مقاله منتشر شده اصلی پیوند داده می‌شود. اظهارات سلب اعتبار معمولاً شامل بیانیه‌ای از موافقت یا مخالفت نویسندگان است.

نوع انتشار (هزینه‌های داوری و هزینه‌های چاپ و انتشار)

رایگان، دسترسی آزاد

هزینه داوری: دارد (مبلغ 200 هزار تومان). هزینه داوری در نشریه «پژوهش‌های تاریخی ایران و اسلام» صرفاً پس از بررسی و تأیید اولیه جهت ارجاع به داوری قابل پرداخت است. نویسندگان محترم خواهشمند است هزینه داوری را به شماره حساب درآمدهای دانشگاه سیستان و بلوچستان 4001073603018951  بانک ملی- با شناسه واریز 326073663119000071003000000049 و شماره  شبا:  IR 440100004001073603018951  پرداخت و تصویر فیش  واریزی را  در درگاه مجله بخش اطلاعات پرداخت ثبت و ارسال نمایید؛ «رجوع به بخش راهنمای نویسندگان» (اینجا را کلیک کنید) (راهنمای تصویری نویسندگان).

 هزینه پذیرش نهایی و انتشار:  دارد (بعد از پذیرش نهایی مقاله، مبلغ 400 هزار تومان جهت هزینه‌های چاپ واریز گردد؛ و در سامانه نشریه بارگذاری شود).

مالک حق‌مؤلف / دارنده حق‌مؤلف

نویسندگان دارندۀ حق‌مؤلف مقالۀ خود بدون محدودیت هستند. نویسنده کنترل کاملی بر اثر علمی خود دارد (به عنوان مثال، حق استفاده مجدد، توزیع، انتشار مجدد و غیره را حفظ می‌کند).

منبع درآمد مجله

پشتیبانی سازمان مادر، کمک‌های مالی خیریه

توصیف

نشریه «پژوهش‌های تاریخی ایران و اسلام» مقاله‌های علمی، پژوهشی و مروری در حوزه‌های تاریخ اسلام، تاریخ ایران، و پ‍ژوه‍ش‌ه‍ای‌ ت‍اری‍خ‍ی به زبان فارسی به همراه چکیده انگلیسی مبسوط منتشر می‌کند. این مجله  محفلی و محملی ارتباطی برای بحث و تبادل نظر علمی است.

کوپ

نشریه «پژوهش‌های تاریخی ایران و اسلام» با احترام به قوانین اخلاق در نشریات، تابع قوانین کمیتۀ اخلاق در انتشار (COPE) است و از آیین‌نامۀ اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می‌نماید.

رضایت آگاهانه مشارکت‌کنندگان در پژوهش

در نشریه «پژوهش‌های تاریخی ایران و اسلام»، کلیه مشارکت‌کنندگان در مطالعه و پژوهش موضوعات انسانی حق حفظ حریم خصوصی را دارند و پژوهشگران نباید بدون رضایت آگاهانه آن را نقض کنند. اطلاعات هویتی و شناسایی مشارکت‌کنندگان، مانند نام و نام خانوادگی، و غیره، نباید به صورت نوشتاری، عکس یا شجره‌نامه منتشر شود؛ مگر اینکه این اطلاعات برای مقاصد علمی ضروری باشد و مشارکت‌کنندگان (یا والدین یا سرپرست) رضایت آگاهانه کتبی برای انتشار را ارائه کرده باشند. رضایت‌نامه مشارکت‌کنندگان باید مطابق مقررات ملی یا قوانین محلی در دفتر مجله، در محل کار پژوهشگران یا در هر دو جا مکتوب، مضبوط و بایگانی شود.

رعایت اصول اخلاقی و رضایت آگاهانه

 پژوهشگر موظف است سلامتی و آسایش جسمانی و ذهنی شرکت‌کنندگان در پژوهش را حفظ نماید و نهایت مراقبت را به عمل آورد و اصول اخلاقی پژوهش را در این زمینه رعایت کند. رعایت موازین اخلاق پزشکی، گمنام ماندن و حفظ اسرار مشارکت‌کنندگان در پژوهش از جمله مواردی است که بایستی به عنوان یک اصل در نظر گرفته شود. در این زمینه، بایستی کد حفاظت از آزمودنی‌های انسانی که برگرفته از بیانیه هلسینیکی است، مورد توجه قرار گرفته و لازم است تأییدیه کمیته اخلاق دانشگاه ضمیمه مقاله ارسالی باشد. در مواردی که مطالعه بر روی انسان صورت گرفته است باید از افراد بالغ و والدین یا سرپرست قانونی افراد نابالغ تحت مطالعه رضایت‏نامه آگاهانه تهیه شده باشد.

آدرس نشریه

زاهدان، خیابان دانشگاه، دانشگاه سیستان و بلوچستان، معاونت پژوهشی و فناوری، دفتر نشریات دانشگاه، نشریه پژوهش‌های تاریخی ایران و اسلام

رایانامه نشریه

jhr@usb.ac.ir

رایانامه پشتیبان

jhrisjournal@gmail.com